Spalvų harmonija. Fonas

Harmoniją galima apibrėžti kaip tinkamą atskirų elementų išdėstymą, nesvarbu, kokia tai bebūtų sritis: muzika, poezija, spalvų gama ar pan.

Vaizdo harmonija atpažįstama iš to, kaip ji nuteikia stebėtoją, t.y., suteikia tvarkos ir balanso pojūtį. Kur nėra harmonijos, ten visuomet yra jos priešprieša – chaosas (kuomet vaizdas itin chaotiškas, sunku į jį žiūrėti) ir nuobodulys (vaizdas toks nykus, kad sukelia tik nuobodulį). Šiuos pojūčius paaiškinti galima tuo, kad žmogaus smegenys atmeta tuos vaizdus, kurių negali sutvarkyti ir tai, ko negali suvokti, o atpažįsta tik logiškas struktūras. Harmonija yra pusiausvyra tarp šių dviejų kraštutinumų – nykaus vienodumo ir pernelyg didelio sudėtingumo.

Spalvų harmonijos formulė

Yra daug teorijų harmonijai rasti. Čia pateikiamuose paveikslėliuose pavaizduotos kelios iš jų.

Spalvų analogija grįsta harmonija

Analogiškos spalvos – tai bet kurios trys spalvų rate greta esančios spalvos (pavyzdžiui: geltona – žalia, geltona ir geltona – oranžinė). Dažniausiai viena iš šių trijų spalvų dominuoja.

Harmonija, grįsta viena kitą papildančiomis spalvomis

Viena kitą papildančios spalvos – tai dvi spalvos, spalvų rate esančios viena priešais kitą (pavyzdžiui, raudona ir žalia ar raudona – violetinė su geltona – žalia). Paveikslėlyje pavaizduota natūralių atspalvių kaita. Matoma, kad toks spalvų derinys sukuria maksimalų kontrastą ir tuo pačiu – maksimalų stabilumo įspūdį.

Natūrali spalvų gama

Gamtoje matomos spalvos visuomet sudaro harmoniją (pavyzdžiui, paveikslėlyje parodytas raudonos ir geltonos spalvų derinys yra harmoningas, nors ir nevisiškai atitinka spalvų rate esančią seką).

Fono svarba

Skirtingame fone ta pati spalva gali atrodyti vis kitaip. Labiausiai raudoną spalvą išryškina juodas fonas, tuo tarpu baltame fone kvadratas atrodo blankesnis. Lygiai taip pat ir oranžiniame fone: raudona spalva atrodo prigesinta, o žydrame – išryškėja. Juodame fone kvadratas ne tik ryškesnis, bet ir atrodo didesnis nei kituose paveikslėliuose.

Spalva ir fonas

Kiekviena spalva skirtingame fone atrodys vis kitaip.

Baltame fone kvadratas atrodo didesnis

Juodame fone kvadratas atrodo mažesnis, šviesesnis ir išraiškingesnis

Chromatinių spalvų kombinacijoje vienodai pabrėžiamos spalvos

Terminai:

  • Achromatinės spalvos: pilka, balta, juoda
  • Chromatinės: raudona, purpurinė, rausva ir t.t. (visos spalvos, galinčios turėti atspalvių)

Parengė Rūta Šantaraitė

Spalvų magija

Comments are closed.